Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Wiedeń

 1. #1
  Guest
  Dołączył
  2006-08-17
  Posty
  27,175
  Strona częściowo po polsku z aktualnymi imoprezami w Wiedniu,propozycje
  zwiedzania Wiednia.Informacje co jeść,co kupić.Dodatkowo wyszukiwarka i możliwość rezerwacji wiedeńskich hoteli:
  http://www.wien.info

  Inna strona po polsku założona przez licencjonowanego przewodnika po Wiedniu:
  http://www.guideaustria.com/index.php?page=wieden

  Wirtualny spacer po Wiedniu:
  http://www.wieden.poznaj.info
  http://members.chello.at/kosior/

  Strony obcojęzyczne:
  http://www.viennava.gov
  http://www.virtualvienna.net
  http://www.aboutvienna.org
  http://www.wien.gv.at
  http://www.vienna.at

 2. # ADS
  ADS
  Circuit advertisement
  Dołączył
  Always
  Posty
  Many
   

 3. #2
 4. #3
  Guest
  Dołączył
  2006-08-17
  Posty
  27,175
  Grinzing-dziś dzielnica Wiednia,na stokach Lasku Wiedeńskiego,kiedyś odrębna miejscowość,do której przyjeżdża się na degustację świeżego wina do tradycyjnych "Heurigen" czyli tegorocznych winiarni.
  Winiarnie te oznaczone są gałązką sosny lub malowaną tabliczką nad wejściem.
  Gości przyjmują jadłem,winem i tradycyjną wiedeńską muzyką.Miłe miejsce,ale
  typowo turystyczne,gdzie przyjeżdżają nie tylko turyści indywidualni,ale całe grupy
  wycieczkowe.Grinzing to także pełne uroku małe uliczki.
  http://www.heuriger-reinprecht.at

 5. #4
  Guest
  Dołączył
  2006-08-17
  Posty
  27,175
  Wiedeń, to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Stolica Austrii wyróżnia się unikalną i zapierającą dech w piersiach architekturą. Życzliwość stołecznych mieszkańców, a także krajobraz jaki otacza to miasto, co roku przyciąga miliony turystów z całego świata.

  Wien, bo tak brzmi w języku lokalnym nazwa tego miasta, położone jest w Kotlinie Wiedeńskiej, u podnóża Lasu Wiedeńskiego, nad Dunajem. Jego całkowita powierzchnia to 415 km2, którą zamieszkuje blisko 1,7mln mieszkańców. Językiem lokalnym, a za razem urzędowym jest tutaj, podobnie jak w całej Austrii, język niemiecki.
  W okresie klasycystycznym Wiedeń stał się sławnym ośrodkiem muzycznym, głównie za sprawą trzech tworzących tam wówczas geniuszy: Beethovena, Haydna i Mozarta. Obecnie miasto to jest nazywane „stolicą muzyki” dzięki temu, że żyli tu i tworzyli najznakomitsi muzycy, a także dlatego, że jest tutaj największa liczba oper w całej Europie. Po prostu muzyka klasyczna unosi się tutaj w powietrzu, a walce, operetki i musicale zdobyły uznanie na całym świecie.

  Wiedeń to także miasto sztuki, w którym praktycznie na każdym kroku można spotkać galerie czy wernisaże. Muzeum Historii Sztuki, Liechtensteinów Muzeum i Albertina to jedne z wielu znanych muzeów, które ciągle oferują możliwość oglądnięcie nowych wystaw. Dzieła takich artystów jak: Michał Anioł, Peter Paul Rubens, Tamara de Lempicka czy Ego Schiele można zobaczyć obecnie w stolicy Austrii.

  Zabytki warte zwiedzenia

  Ringstraße

  To jeden z wielu, a za razem najpiękniejszy bulwar Wiednia, który ciągle urzeka architekturą turystów z całego świata.

  Bulwar ten powstała przez kilkanaście lat, począwszy od roku 1857 kiedy to zaczęła powstawać przepięknie położona ulica z reprezentacyjnymi budowlami (pałace, place, parki, pomniki i eleganckie kafejki). Takie budowle jak Postsparkasse Otto Wagneram Muzeum Sztuki Użytkowej, Opera Narodowa Hofburg czy Muzeum Historii Naturalnej to jedno z wielu miejsc wartych odwiedzenia w tym rejonie.

  Pałac Schönbrunn

  Schönbrunn był letnią rezydencją dworu cesarskiego. Cesarz Franciszek Józef spędził tu ostatnie lata swojego życia, mieszkając w spartańskich warunkach niczym żołnierze jego armii. Dwa lata po jego śmierci, w 1918 roku, pałac przeszedł pod zarząd nowej republiki i od tamtego czasu zaliczany jest, dzięki swojemu historycznemu znaczeniu, przepięknemu położeniu i wyjątkowej architekturze, do najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Wiednia.

  Jest to dawna letnia siedziba cesarzowej Sisi, która swoją barokową architekturą kusi przechodniów. W środku tego pałacu znajduje się przepiękny park, palmiarnia, glorietta i ogród zoologiczny.

  Donauturm

  Donauturm to inaczej Wieża Dunaju, ostatnio przechrzczona na Neue. Jest najwyższą budowlą Wiednia (176 metrów). Dwie obracające się restauracje na wysokości 160 i 170 m pozwalają gościom napawać się piękną panoramą miasta i okolicy, a zwłaszcza widokiem zachodzącego słońca, które chowa się za Wienerwaldem. Wieża, na którą można albo wejść albo wjechać windą, znajduje się na terenach Donaupark. Nowopowstałą atrakcją na terenie tego zabytku są skoki bungee, które można oddawać z wysokości 150 metrów.

  Wiedeńska Opera Narodowa

  Wiedeńska Opera Narodowa jest pierwszą z oper świata – to unikalne miejsce dostarcza olbrzymiej dawki doznań głównie za sprawą muzyki i sztuki. Koncerty grane tutaj, a także prezentowane sporadycznie wystawy przyciągają co roku nowe rzesze turystów i koneserów sztuki. Scena tej opery ma w swoim repertuarze niemal 50 inscenizacji operowych, 20 widowisk baletowych, a także kilka wystaw, które zapraszają chętnych przez blisko 300 dni w roku.

  Najlepsi wykonawcy, reżyserzy i scenografowie prezentują swoje dzieła przed krytykami i wymagającą wiedeńską publicznością. Wśród dyrektorów tego znakomitego domu przy ulicy Ringstraße pojawiają się równie znamienite nazwiska jak Gustav Mahler Richard Strauss, Herbert von Karajan.

  Repertuar Opery Narodowej obejmuje przekrój najbardziej niezwykłych dzieł sztuki operowej - między innymi są „Aida” i „Falstaff” Giuseppe Verdiego, „Czarodziejski flet” i „Cosi fan tutte” Mozarta, „Daphne” Richarda Straussa , „Pierścień Nibelunga” i „Śpiewacy norymberscy” Richarda Wagnera.

  Sam budynek powstał w latach 1863-1869 jako jeden z pierwszych przy reprezentacyjnej ulicy Ringstraße. Plany ówczesnego teatru dworu cesarskiego stworzyli dwaj architekci August Sicard von Sicardsburg i Eduard van der Nüll.

  Sigmund Freud Museum

  Muzeum to mieści się w domu, w którym żył i pracował twórca psychoanalizy Zygmunt Freud.

  Wystawione są tu jego meble, drobiazgi, listy, dokumenty i fotografie - wszystko dokładnie opisane w języku angielskim. Wiele osób może zaszokować prace prezentowane w tymże muzeum (przykładem może być terakota przedstawiająca męskie genitalia), jednakże to cały urok tego miejsca. Dzieła w tej budowli są równie ekscentryczne, jak sam Freud.


 6. #5
  Guest
  Dołączył
  2006-08-17
  Posty
  27,175
  Muzea,wystawy czyli Wiedeń kulturalny:
  W Internecie

  www.ballkalender.at – program imprez muzycznych w Wiedniu
  www.belvedere.at, do 13 stycznia 2008*
  www.mak.at, do 2 marca 2008
  www.khm.at, do 6 stycznia 2008
  www.albertina.at, do 6 kwietnia 2008
  www.ba-ca-kunstforum.at, do 3 lutego 2008
  www.mumok.at, do 10 lutego 2008
  www.kunsthallewien.at, do 3 lutego 2008
  www.kunsthauswien.com, od 17 lutego 2008

 7. #6
  Guest
  Dołączył
  2006-08-17
  Posty
  27,175
  Komunikacja w Wiedniu

  Wystarczy być ze dwa razy, aby dojść do przekonania że jest bardzo przejrzysta.
  Po Wiedniu jeździ metro, tramwaje i autobusy. Dystans między Sudbanhof a Westbanhof najlepiej pokonać tramwajem.
  Należy pamiętać, że bilet kupiony u kierowcy jest droższy/ 2,20 EUR/ niż w kiosku /1,80 EUR/. Przy kilkakrotnym przejeździe warto kupić kartę na 24 godziny za 5,70 EUR

  lub na 72 godziny za 13,60 EUR


  Jest jeszcze bilet "zakupowy" ważny do 08:00 do 20:00 za 4,60 EUR.


  Dzieci do szóstego roku życia podróżują bezpłatnie w publicznej sieci transportowej w Wiedniu . Dzieci do 15 roku życia podróżują za darmo w niedziele i święta oraz w czasie wakacji w Wiedniu (w tym tydzień przed Wielkanocą , od 6 lipca do 31 sierpnia i od 23 grudnia do 06 stycznia ). Dowód osobisty może być pomocny przy okazaniu wieku dziecka.
  Jazda "na gapę"
  Jeśli zostaniesz przyłapany bez ważnego biletu , trzeba zapłacić karę € 70.
  Gdzie kupić bilety

  -w automatach biletowych na stacjach metra,
  -w biurach biletowych WL . Poszukaj oznaczenia " Vorverkauf ". Można je znaleźć na wszystkich większych stacjach metra i kilku przystankach tramwajowych . Są one oznaczone K na mapie komunikacji miejskiej .
  -na stacjach kolejowych,
  -w " Tabak Trafik " /mają zazwyczaj niebieski znak z logo WL/

  Metro w Wiedniu:
  UrbanRail.Net > Europe > Austria > WIEN (Vienna) U-Bahn

  Tu można znaleźć b.dokładny rozkład:
  http://efa.vor.at/wvb/XSLT_TRIP_REQUEST2?
  a tu wszystkie linie wszystkich rodzajów komunikacji miejskiej:
  Wiener Linienplaene Online - Haltestellenplaene Demo

 8. #7
  Turysta
  Dołączył
  2012-01-28
  Posty
  73
  Czy jest możliwość zwiedzenia Gmachu Opery?

 9. #8
  Z tego, co pamiętam (bo sam nie zwiedzałem opery), to jest taka możliwośc, tylko są chyba jakies ograniczenia typu spektakle, przedstawienia - wtedy na pewno nie można. No i nie mam pewności, czy można samodzielnie, czy trzeba w grupie z przewodnikiem... Ale możliwośc chyba jest

 10. #9
 11. #10
  Wyżej ciekawa strona polecam każdemu,Wiedeń da się lubić
  [sygnatura niezgodna z regulaminem]
  /Seth

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •